مهندس مسعود شفقی در نمایشگاه فناوری مالزی دو مدال طلا گرفت

یک مخترع ایرانی در بیست و سومین مسابقات و نمایشگاه فناوری و اختراعات مالزی (آیتکس) موفق شد دو مدال طلا و جایزه ویژه دولت لهستان را از میان ۸۴۶ مخترع از آن خود کند.

به گزارش عمادنیوز به نقل از ایرنا: ‘مسعود شفقی’ مخترع ایرانی گفت: بیست و سومین دوره مسابقات و نمایشگاه فناوری، تکنولوژی و اختراعات مالزی (آیتکس) با حضور ۸۴۶ مخترع از کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا، روسیه، کره جنوبی، چین، کانادا، تایوان، لهستان، ایتالیا، آلمان و ایران در روزهای ۲۸ تا ۳۰ اردیبهشت‌ ماه گذشته در مرکز همایش‌های بین‌المللی کوالالامپور برگزار شد.

شفقی که با دو اختراع ‘بتن خود متراکم با مقاومت بسیار بالا جهت کاربرد در پدافند غیر عامل و مدیریت بحران ‘ و ‘بتن حاوی نانو کاربید سیلیسیوم’ در این مسابقه موفق به دریافت دو مدال طلا دولت مالزی و جایزه ویژه دولت لهستان شده است گفت :در طول ۲۳ سال برگزاری این مسابقات این اولین باری است که یک ایرانی موفق به دریافت دو مدال طلا و جایزه ویژه دولت لهستان در آیتکس شده است.

این کارشناس ارشد عمران درباره ویژگی‌های اختراعات خود گفت: این بتن‌ها در محل‌هایی که نیاز به مقاومت فشاری بسیار بالا دارد به کار می روند زیرا آنها قابلیت تحمل حدود چهار هزار و ۲۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع مقاومت فشاری را دارند و در ضمن ضد سایش نیز هستند.

وی از دیگر ویژگی های این بتن ها را کاهش بسیار زیاد نفوذ پذیری در برابر عوامل مهاجم از جمله یون کلر، اسید و سولفات که در مناطق مختلف ایران و جهان قابل اجرا ست ذکر کرد.

این مخترع ایرانی افزود: در گذشته بتن هایی که در مناطق دریایی و محیط های آبی کاربرد داشتند اکثرا در مدتی کوتاه دچار خوردگی و آسیب پذیری می شدند که اکنون با استفاده از فناوری ابداعی وی می توان آسیب پذیری بتن ها را در مقابل عوامل مهاجم کاهش داد و بتن هایی با مقاومت و دوام بسیار بالا تولید کرد.

این مخترع برتر در مورد کاربرد این بتن ها گفت: از این بتن ها می توان در سازه های دریایی، سازه های فرا ساحلی، سازه های امن و پناهگاه ها و در محیط های مهاجم استفاده کرد.

شفقی خاطر نشان کرد: هزینه ساخت و نگهداری این بتن ها نسبت به بتن های قبلی به دلیل تغییرات ایجاد شده در مصرف مواد اولیه و روش نگهداری آنها بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر بوده است.

بتن های ابداعی وی هم اکنون به تولید انبوه رسیده است و در مراکز مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

شفقی در مورد بیست و سومین مسابقات و نمایشگاه فناوری و اختراعات مالزی (آیتکس) گفت: در این عرصه علمی تیم جمهوری اسلامی ایران اختراعات خود را در زمینه‌های نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، مکانیک، کشاورزی، خودرو، ایمنی و سلامت، بتن و مواد، مهندسی پزشکی و محیط زیست ارایه داد و با کسب ۱۱ مدال طلا، ۷ نقره و ۶ برنز جزو تیم‌های برتر این دوره از مسابقات شد.

کارشناس ارشد عمران خاطر نشان کرد، تاکنون ۹ اختراع به ثبت رسانده و از معدود مخترعانی به شمار می رود که تمامی طرح های خود را تجاری کرده است.

این مسابقات زیر نظر فدراسیون جهانی مخترعین و مالکیت های فکری سازمان ملل برگزار شده بود.

جهت مشاهده این خبر در سایت منبع، کلیک کنید.

نوشته شده درآوریل 23, 2015 درافتخارات

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top