مصاحبه مهندس مسعود شفقی : چشم انداز تحول در صنعت سازه

گروه جامعه هفته نامه نگارستان:

مسابقات جهانی اختراعات که چندی قبل در کشور کویت برگزار شد بار دیگر با مدال طلای دانشجوی دانشگاه علوم و تحقیقات سیرجان همراه بود. این چندمین مدال مهندس مسعود شفقی از مسابقات متعدد جهانی اختراعات است. او که در رشته کارشناسی ارشد عمران در این دانشگاه تحصیل می‌کند برای شرکت در جشنواره اختراعات سال 92 در کشورهای سوئیس و ایالات متحده نیز دعوت دارد و چنانچه به گفته خودش در این دو مسابقه جهانی نیز مدال کسب کند عنوان پرافتخارترین مخترع این مسابقات را کسب می‌کند. مسعود شفقی متولد 1364 تهران و از محققین پرکاری است که پا جای بزرگان گذاشته است. گفتگوی نگارستان با این دانشجوی مخترع را در ادامه می‌خوانید.
آقای شفقی دوباره مدال گرفتید؟
بله، خوشبختانه این افتخار رو داشتم که بعد از مسابقات مختلف که در داخل کشور برگزار شد و همینطور مسابقات جهانی مالزی، اینبار به همراه 400 مخترع از 40 کشور صاحب علم و تکنولوژی از جمله «انگلیس، فرانسه، ایالات متحده آمریکا، روسیه، سوئیس، آلمان، هلند، ایران و…» به مسابقات جهانی کویت دعوت شوم که بعد از 3 روز رقابت علمی با نظر هیأت داوری مجدداً موفق به کسب مدال طلا و همچنین جایزه ویژه مسابقات شدم.
اختراع شما چه بود؟
طراحی و ساخت نوع جدید و منحصر بفرد بتنی که خود متراکم و با مقاومت بسیار بالاست که از آن به عنوان مقاوم‌ترین بتن موجود در دنیا  نام برده می‌شود. این بتن کاربردهای ویژه ای دارد و از آن در سازه‌های بسیار مرتفع، سازه های دریایی، دکل‌ها، لوله‌های انتقال زیر آب، ستون ویژه، سازه‌های نظامی  و نیز در چند پروژه ملی استفاده می‌شود.

چه مدت زمان روی این طرح وقت گذاشتید؟
دقیقاً از سال 83 مطالعه روی این روش شروع شد و از اواسط سال 1384 فعالیت های آزمایشگاهی و آنالیز نمونه ها صورت گرفت و نهایتاً سال 88 این اختراع به ثبت رسید.

ممکن است جزئیات بیشتری از حضور در مسابقات جهانی و موفقیت‌هایی که برای خود و کشورمان بدست آوردید برای خوانندگان ما بازگو کنید؟
در مسابقات داخلی که بسیار حضور داشتم و مقام زیادی بدست آوردم ولی در مسابقات بین المللی ابتدا موفق به کسب مدال در مسابقات جهانی در ایالات متحده آمریکا با کسب 2 مدال طلا در طراحی سازه های خاص، همچنین در مسابقات مختلف که تحت نظر و حمایت فدراسیون جهانی مخترعین و همچنین مالکیت های فکری سازمان ملل متحد بوده موفق به کسب مدال طلا و همچنین مدال نقره در مسابقات جهانی اختراعات کشور سوئد، سپس کسب مدال طلا در مسابقات بین المللی اختراعات کشور نیجریه، کسب 2 مدال طلا و همچنین جایزه ویژه جهان از بین 846 مخترع از بیش از 80 کشور دنیا در کشور مالزی و اخیراً هم موفق به کسب مدال طلا و جایزه ویژه مسابقات در کشور کویت شده‌ام.

طرح جدیدی هم در دست تهیه دارید؟
بله چند طرح در دست انجام دارم که در دانشگاه‌های مختلف و پژوهشگاه وزارت نفت می‌باشد. در حال حاضر هم روی نانو مواد جدیدی مشغول به فعالیت هستیم که در اون پروژه به عنوان همکار اصلی و صاحب ایده طرح می باشم. همچنین بر روی پایان نامه کارشناسی ارشدم هم بر روی تاثیر فرآورده های پتروشیمی بر روی بتن اختراعی خودم هستم که امیدوار با اتمام این پروژه بتونم نسل جدیدی از بتن را طراحی کنم  که میزان نفوذپذیری بتن رو در مقابل عوامل محیطی و مهاجم به نزدیکی عدد صفر برسونم. اگر این هدف محقق شود تحول خوبی در این صنعت به وقوع می پیوندد.

مسابقات آینده قرار است در کجا باشد؟
مسابقات جهانی بعدی قرار است سال 92 در کشورهای سوئیس و آمریکا برگزار شود.

آنجا هم شرکت می‌کنید؟
بله اگر خدا بخواهد و شرایط مالی و هزینه‌های سفر برایم مهیا شود ابتدا در سوئیس و سپس به عنوان مخترع ویژه از طرف فدراسیون مخترعین کشور آمریکا به عنوان تنها ایرانی در بین 5000 مخترع از بیش از 130 کشور دنیا شرکت می‌کنم که امیدوارم بار دیگر پرچم پر افتخار کشور عزیزم را در این کشورها بلند کنم و با کسب مدال در آن مسابقات به عنوان پرافتخارترین مخترع جهان معرفی شوم.

چگونه به این عنوان دست پیدا می‌کنید. توضیح بیشتری نمی‌دهید؟
خب با کسب دو مدال دیگر در مسابقات سوئیس و آمریکا بیشترین مدال جهانی را خواهم داشت و از این رو رایزنی‌ خودم رو با فدراسیون جهانی برای دریافت این عنوان انجام خواهم داد که افتخاری است برای خودم ودانشگاه علوم و تحقیقات.
از نقش حمایتی دانشگاه علوم و تحقیقات هم توضیح می‌دهید؟
از زمان حضور در دانشگاه علوم و تحقیقات سیرجان حمایت های مادی و معنوی این واحد دانشگاهی راهگشای خوبی برای من در تحقیقاتم بود. انصافاً حمایت جدی و همیشگی ریاست محترم این دانشگاه جناب آقای دکتر جعفرقلی‌خانی بارزتر از هر جای دیگری بوده و من به سهم خودم از این حمایت و جدیت تشکر می‌کنم. آنچه میان من و این دانشگاه با توجه به رسالت مشخص آن صورت می‌گیرد در واقع در چارچوب رشد مسیر علمی درایران مطابق با فرمایشات مقام معظم رهبری برای رسیدن به چشم‌انداز سال 1404 است که امیدوارم روزی به آن دست یابیم.
جهت مشاهده خبر در سایت منبع، کلیک کنید.

نوشته شده درآوریل 23, 2015 درمصاحبه

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top